Kótai József ötvösművész és Forintos Kálmán formatervező alkotásairól tartott könyvbemutatót az Magyar Művészeti Akadémia (MMA), a kiadványok pályaképeket, interjúkat, albumokat és függelékeket tartalmaznak – hangzott el a szerdai budapesti rendezvényen.
A Kótai Józsefről szóló könyv szerzője Götz Eszter újságíró, a Forintos Kálmánról szóló monográfiát Holló Andrea Márta történész, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum ipari örökség főosztályvezetője készítette. A kötetekben szó esik a pályafutásukat az 1960-as években kezdő magyar iparművészek kihívásairól, dilemmáiról, a szocialista nagyipar korszakában az egyedi stílusukat, művészetüket kereső művészek lehetőségeiről.
Kótai József Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész és szakíró 1940. február 13-án született Sopronban, 1963-ban szerzett diplomát az Iparművészeti Főiskolán, ahol Borsos Miklós, Litkei József és Kopcsányi Ottó voltak a mesterei. Ezután több mint egy évtizedig a Képcsarnok Vállalat megrendelésére készített dísztárgyakat. 1970-ben végzett először restaurátori munkát. Az 1970-es évek közepén elsajátította az úgynevezett viaszveszejtéses öntési eljárást, ettől kezdve kis méretű ezüst, majd bronz plasztikákat készített, ebben a periódusban talált rá sajátos hangjára. A hetvenes években éremművészettel is elkezdett foglalkozni. 2002-től a Magyar Művészeti Akadémia társadalmi szervezet, majd 2011-től az MMA rendes tagja.
Forintos Kálmán 1940-ben született Szombathelyen. 1954 és 1958 között a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban bútorműves szakon tanult, az érettségi mellé intarziakészítő szakmunkás bizonyítványt szerzett. 195 és 1963 között a Magyar Iparművészeti Főiskola ipari formatervező szakos hallgatója, mestere Dózsa Farkas András volt. 1963-tól elsősorban iparvállalatoknak tervezett különféle beruházási eszközöket, finommechanikai termékeket. A kilencvenes évektől elsősorban grafikai tervezéssel foglalkozott, majd a hadimakettezés felé fordult. 2013-ban a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjává választották. Forintos Kálmán fő területe a műszeripar volt, a faipari megmunkáló gépektől a stúdióberendezéseken át grafikai arculatig sok mindent tervezett.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és az MMA Kiadó Iparművészek – Tervezőművészek sorozat keretében mutatja be a hazai iparművészet kiválóságait. Bővebb információk a www.mmakiado.hu weboldalon találhatók a kötetekről.
MTI